Carl Becker uzyskał doktorat na temat śmierci i umierania w East-West Center na Uniwersytecie Hawajskim. Nauczając filozofii w SIU Carbondale, pomógł założyć wydział nauk pogrzebowych i usług pogrzebowych SIU-C. W 1983 roku przeniósł się do Japonii, gdzie wykładał na uniwersytetach National Osaka, Tsukuba i Kyoto. W 1986 r. otrzymał nagrodę SIETAR za zrozumienie międzykulturowe, w 2009 r. nagrodę Hondy od cesarza za badania nad śmiercią i umieraniem, w 2018 r. honorowy doktorat z psychologii Moskiewskiego Instytutu Psychoanalizy za pracę doradczą dla klientów w żałobie, a w 2021 r. nagrodę Stowarzyszenia Edukacji i Poradnictwa Śmierci jako wiodącego edukatora w zakresie śmierci i umierania. Obecnie Becker, profesor Wydziału Nauk Politycznych w Szkole Medycznej Uniwersytetu w Kioto, prowadzi krajowe badanie żałoby i wspiera pacjentów terminalnych oraz osoby, które przeżyły samobójstwo. Zasiada w radzie redakcyjnej Mortality, Journal of Near-Death Studies, Journal for the Study of Spirituality i wielu innych czasopism medycznych.
Podczas konferencji na konwencji FIAT-IFTA 2024 w Krakowie dr Carl Becker przedstawi temat "Wpływ pogrzebów na żałobę i społeczeństwo - na podstawie ankiety przeprowadzonej w całej Japonii".
Wprowadzenie:
Dyrektorzy zakładów pogrzebowych są często pierwszymi profesjonalistami, którzy spędzają czas z osobami w żałobie, świeżo zranionymi utratą ukochanej osoby. Ich pierwsze wrażenia i interakcje mogą je wzmocnić lub naznaczyć na długie lata. Japonia ma najbardziej starzejącą się populację na świecie, co oznacza, że liczba zgonów i pogrzebów rośnie - podobnie jak wkrótce na całym świecie. Nasza roczna ankieta przeprowadzona wśród tysięcy Japończyków pogrążonych w żałobie potwierdza, że pogrzeby i rytuały wpływają na trajektorię żałoby - w tym na ich zależność od usług medycznych i społecznych - a co ważniejsze, daje wgląd w usługi najbardziej cenione lub pomocne dla osób pogrążonych w żałobie.
Żałoba nakłada na społeczeństwo zarówno koszty finansowe, jak i emocjonalne, ponieważ osoby pogrążone w żałobie produkują mniej, ale są bardziej zależne od usług medycznych i społecznych. Tradycyjnie pogrzeby łagodziły smutek, dając mu akceptację, rytualną ekspresję i wsparcie społeczne, ale niewiele badań analizuje, w jaki sposób pogrzeby wpływają na koszty produktywności żałoby lub komplikacje medyczne. Chcieliśmy dowiedzieć się, jakie typy osób pogrążonych w żałobie najczęściej potrzebują wsparcia medycznego lub społecznego i jak pogrzeby wpływają na ich żałobę. Dzięki wsparciu Japońskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz All Japan Funeral Co-operation®, nasze krajowe badanie niedawno pogrążonych w żałobie zbadało te kwestie.
Odkryliśmy intrygujące korelacje między żałobą a korzystaniem z usług medycznych i społecznych. Nasze korelacje statystyczne nie dowiodły, że samo zadowolenie z pogrzebu buforuje żałobę, ale raczej, że niezadowolenie z pogrzebu pogarsza psychologiczne i somatyczne objawy żałoby, powodując większe uzależnienie od publicznych usług medycznych i farmaceutycznych - szczególnie wśród ateistów w średnim wieku i osób skracających pogrzeby. Zespół badawczy postawił hipotezę, że osoby o niskich lub malejących dochodach uznają pogrzeby za bardziej uciążliwe, ale osoby wyrażające większe niezadowolenie to ci, którzy skrócili pogrzeby - ci, którzy później wykazywali więcej problemów fizycznych i psychicznych! Nasze wyniki dają wiele sugestii na temat pozytywnego wpływu pogrzebów, oraz tego co można w nich poprawić; implikacje dla dzisiejszej Japonii będą miały wpływ na świat jutro.
Poznaj znakomitych prelegentów i zainspiruj się! Gośćmi specjalnymi konferencji będą wybitni polscy sportowcy - Jerzy Dudek i Artur Partyka!
Sprawdź szczegółowy program poniżej! Konferencja odbywa się w języku angielskim oraz polskim z tłumaczeniem symultanicznym.
10:30 - 10:40
krótkie powitanie i wprowadzenie
10:40 - 11:00
"Słowiańskie rytuały ku czci zmarłych: Krakowska Rękawka kiedyś i dziś" - Norbert Tkacz, Członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, współorganizator Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa w Krakowie
11:00 - 11:20
"Cmentarze i sztuczna inteligencja - jak zachować dziedzictwo kulturowe i pamięć zbiorową dzięki innowacjom cyfrowym" - Stefan Schumacher, CEO PBSGEO
11:20 - 11:50
"Zadbaj o wydajność pracy: zredukuj koszty i zwiększ produktywność" - Darrell Simpson, główny właściciel Graystone Associates, Inc.
11:50 - 12:35
"Wpływ pogrzebów na żałobę i społeczeństwo - na podstawie ankiety przeprowadzonej w całej Japonii " - Dr. Carl Becker, Uniwersytet w Kyoto
12:35- 13:20
“Gdy celem jest sukces. Czego możemy się nauczyć ze sportu?”, rozmowa z Jerzym Dudkiem i Arturem Partyką o motywacji do działania, wytrwałości i szczęśliwym życiu moderowana przez Macieja Kautza
13:20 - 13:30
krótkie podsumowanie