Anna Długozima, dr inż., adiunkt, Katedra Sztuki Krajobrazu, Instytut Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie. Planistka, architektka krajobrazu.
Autorka książki „Cmentarze jako ogrody żywych i umarłych”. Współautorka książki „Death and Funeral Practices in Poland”.
W kadencji 2017-2021 członek Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków. W latach 2017-2021 kierownik grantu NCN „Wpisywanie cmentarzy w istniejące układy urbanistyczne i ruralistyczne w Polsce w aspekcie ładu przestrzennego na tle europejskiej przestrzeni sepulkralnej”.
Wykonawca w międzynarodowych i krajowych projektach badawczych zogniskowanych na zarządzaniu cmentarzami i ich zabytkowym zasobem (np. cmentarz Rossa w Wilnie, cmentarz żydowski w Łodzi, cmentarze rodowe w województwie warmińsko-mazurskim). Współautorka projektu cmentarza komunalnego dla Gniezna.
Prowadzi konsultacje, szkolenia dotyczące projektowania cmentarzy. Pomysłodawczyni i koordynatorka studenckich projektów badawczych dot. inwentaryzacji, analizy i waloryzacji zasobu nieużytkowanych leśnych cmentarzy ewangelickich w województwie warmińsko-mazurskim. Współorganizatorka I Interdyscyplinarnego Kongresu Badań nad Cmentarzami.
W SGGW prowadzi m.in. zajęcia dydaktyczne zogniskowane na projektowaniu cmentarzy.
Popularyzuje cmentarze jako przestrzenie społecznie ważne.
Jej popularnonaukowe teksty na temat projektowania i planowania cmentarzy ukazywały się na łamach takich czasopism branżowych jak „Memento”, „Zieleń Miejska”, „Świat Kamienia”, „Biuletyn Izby Branży Pogrzebowej”, „Kultura Pogrzebu”.
Warsztaty z zakresu problematyki współczesnego funkcjonowania cmentarzy w Polsce połączone z wykładem na temat projektowania współczesnych cmentarzy oraz miejsc pamięci. Warsztaty organizowane przez PSP oraz IBPC pod patronatem targów NECROEXPO w Kielcach.
Sprawdź szczegółowy program poniżej! Konferencja odbywa się w języku polskim bez tłumaczenia symultanicznego.
15:00 - 16:30
Wykład "Wielofunkcyjność jako współczesny paradygmat zarządzania cmentarzem. Cmentarz jako przestrzeń prośrodowiskowa, terapeutyczna i inkluzywna" - dr inż. Anna Długozima, adiunkt Katedry Sztuki Krajobrazu, Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW
16:30 - 18:00
Warsztaty i panel dyskusyjny z uczestnikami - "Konieczne zmiany prawa w kontekście funkcjonowania cmentarzy" obejmujący następujące zagadnienia:
1) Wprowadzenie - archaiczne prawo, ale prawo.
2) Problemy zarządców cmentarzy w aktualnym stanie prawnym.
3) Propozycje zmian w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych: prawo do grobu,sprowadzanie zwłok i prochów z zagranicy celem pochowania, chowanie prochów, ekshumacja,likwidacja grobów i nagrobki.
4) Podsumowanie.
Warsztaty i panel poprowadzą: Dariusz Dutkiewicz, dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej, Jarosław Wydmuch, dyrektor Cmentarza Komunalnego w Częstochowie oraz Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Częstochowie oraz Adam Franczyk, Kierownik Biura Obsługi Cmentarza Komunalnego w Częstochowie.